Murale, czyli jak sztuka wychodzi na ulice
Murale to malarstwo ścienne, zwykle wieloformatowe. Były wykonywane od wieków. Szczególną popularnością cieszyły się w starożytnym Rzymie. Murale zdobią ściany na różnych budynkach. W zależności od stylistyki muralu znajdują się one na blokach lub na bocznych ścianach kamienic. Pełnią różne funkcje, najczęściej zdobnicze, ale zdarzają się również murale informacyjne czy reklamowe.
Co trzeba zrobić, aby mural był piękny i trwały?
Aby mural był piękny przez długi czas, musi być wykonany w odpowiedni sposób. Pierwszą kwestią, na którą musi zwrócić uwagę osoba wykonująca malowidło, jest podłoże. Murale wykonane na dworze narażone są na różne negatywnie działające czynniki, takie jak woda, słońce czy zanieczyszczenia powietrza. Z tego powodu trzeba odpowiednio przygotować malowaną powierzchnię, aby były jak najbardziej odporne. Ważny jest wybór odpowiedniej ściany. Najlepiej, jeśli nie znajduje się ona w bardzo nasłonecznionym czy wilgotnym miejscu.
Kolejną ważną kwestią jest wybranie wysokiej jakości farb. Zwykle są to produkty na bazie żywic akrylowych. Dobrze przylegają do podłoża i przepuszczają wilgoć.
Mural musi być nanoszony w odpowiednich warunkach pogodowych. Silne nasłonecznienie, upał lub opady sprawią, że powierzchnia farby nie będzie odpowiednio trwała.
Na koniec murale zabezpiecza się specjalnymi lakierami.
Gdzie można zobaczyć murale?
Murale najczęściej spotykane są w dużych miastach. Malarstwo ścienne w Toruniu, Warszawie czy Wrocławiu jest bardziej popularne niż na wsiach, czy w niewielkich miejscowościach.
Najczęściej zdobione są bloki. W niektórych miastach zdarzają się całe dzielnice budynków pokrytych malunkami. Jest to doskonały sposób na uatrakcyjnienie nieciekawej architektury znajdującej się w wielu miastach.
Murale często widnieją w tunelach. Podobnie jak w przypadku bloków jest to sposób na upiększenie mało ciekawej powierzchni.
Murale to często także forma reklamy. Może być stylizowana na starą albo być zupełnie nowoczesna.
Murale często znajdują się również we wnętrzach budynków. W taki sposób zdobione są np. ściany w szpitalach na oddziałach dziecięcych.